top of page

8 rzeczy, o których warto pomyśleć zanim zdecydujesz się na workation

Jeśli zastanawiacie się nad tym, aby wyjechać na jakiś czas na pracę zdalną za granicę, jest kilka rzeczy, o których my polecamy, aby zadbać zanim podejmie się taką decyzję. Z pozoru takie decyzje wydają się być trudne, ale w rzeczywistości wcale takie nie są. Wszystkie z tych rzeczy są powiązane ze sobą i oddziaływują wzajemnie.


1. PRACA

Każdy ma inny typ i tryb pracy, więc warto wziąć to pod uwagę przed planowaniem wyjazdu. Część z nas ma to szczęście, że może pracować w 100% zdalnie, także pytanie pierwsze: czy typ Twojej pracy pozwala Ci na to?

Jeśli tak - gratulacje, odchodzi Ci duża część logistyki

Jeśli nie - wtedy warto zadać sobie kolejne pytanie - czy jesteś w stanie dogadać się z szefem, aby czasowo nie pojawiać się w firmie? Czy jest ktoś, kto może wykonywać Twoje stacjonarne obowiązki za Ciebie przez ten czas?

Podstawowym błędem jest to, że dużo osób wychodzi z założenia, że szef na pewno się nie zgodzi albo, że skoro musimy chodzić do firmy to nie ma opcji, by zacząć wykonywać te same obowiązki z innego miejsca niż z biura.

Ze swojego doświadczenia i naszych znajomych wiemy, że te wszystkie tematy da się dogadać. Dlaczego więc nie zaryzykować i nie spróbować? Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. W najgorszym wypadku dostaniecie odmowę od szefa i ze wstępnym doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu rozmów z przełożonymi ;).


2. BUDŻET

Pierwsza i najważniejsza rzecz - czy stać nas na taki wyjazd. Każdy zarabia inaczej, ma inne potrzeby i wydatki oraz chce jechać na różną ilość czasu, także od tego zależy na co chcemy i możemy sobie pozwolić. Nie musimy zarabiać kokosów, ale to będzie wpływało na to, jak będzie wyglądać nasze życie na miejscu.

Najlepiej policzyć stałe i tzw. utopione koszty, które musimy ponieść niezależnie od miejsca, które wybierzemy takie jak na przykład:

  • rata kredytu/pożyczek,

  • czynsz na mieszkanie jeśli nadal je mamy,

  • wizyty u lekarza,

  • dodatkowe zajęcia,

  • ewentualne oszczędności


Zostaje nam miesięczna kwota do dyspozycji - na tej podstawie możemy zacząć robić research i sprawdzić, czy nasz budżet mieści się w widełkach kosztów życia w danym miejscu

Dobrze ustalić kolejne koszty, takie jak:

  • bilety lotnicze,

  • mieszkanie,

  • transport na miejscu,

  • atrakcje itp. 

Złota rada: dobrze mieć oszczędności, szczególnie jak jedzie się na dłużej, oraz mieć na uwadze zmiany kursu walutowego (zdarzają się nieprzewidziane wydatki, czasem trzeba zapłacić z góry za mieszkanie itp.). Daje to poczucie bezpieczeństwa + czasem możemy pozwolić sobie na jakieś dodatkowe atrakcje.


Tak jak pisaliśmy wyżej - warto zorientować się jakie są średnie koszty życia w danym kraju oraz wynajmu (inaczej to wygląda w Hiszpanii, inaczej w Holandii) - takie informacje można uzyskać na przykład na takich stronach jak: Nomadlista, Airbnb, Booking.


To ogólne wskazówki, ale temat planowania budżetu jest bardzo szeroki i będziemy chcieli poświęcić na to oddzielny post.


3. WYJAZD SOLO CZY Z EKIPĄ?

Ważna rzecz w kontekście wyjazdu gdziekolwiek - jechać samemu czy ze znajomymi?

Podróże solo są bardzo popularne i wiele osób to robi, ale potrafią być one przytłaczające i wiele osób może z różnych powodów nie zdecydować się na taki krok. Poznawanie ludzi czasem wymaga więcej energii, także polecamy to dla ekstrawertyków niemających barier lub dla introwertyków, którzy wolą spędzać czas w samotności

Plus podróżowania ze znajomymi jest taki, że jest raźniej i taniej. Zawsze w kilka osób można zorganizować wyjazd, koszty wynajmu, auta zakupów zmniejszają się, w razie problemów raźniej ogarnąć coś razem


Jeżeli podróżujecie w grupie, warto abyście pamiętali o tym, żeby od samego początku trzymać porządek w rozliczeniach, ponieważ bardzo łatwo jest się w tym pogubić. Jest masa aplikacji do tego, my korzystamy na przykład ze Splitwise.


My przez pierwsze dwa lata podróży w dużym stopniu podróżowaliśmy w grupie i uważamy, że optymalna ilość osób do planowania to 4-5.


4. MIESZKANIE I WARUNKI DO PRACY

W kontekście mieszkania mówimy tu o dwóch miejscach. Pierwsze to mieszkanie które macie w Polsce - trzeba zdecydować co z nim na czas wyjazdu.

Jeżeli chodzi o mieszkanie, które zostawiasz:

  • Jeśli jedziecie na długo - może warto wypowiedzieć umowę lub popytać na FB i podnająć komuś znajomemu (również w przypadku własnego mieszkania)

  • Jeśli jedziecie na krótko lub nie chcecie nikomu podnajmować, wtedy pytanie czy możecie pozwolić sobie na taki utopiony koszt?

  • Jeśli macie zwierzaki, może ktoś z Waszych znajomych czasowo będzie chciał u Was zamieszkać lub wpaść nakarmić kota


Drugi kontekst, czyli mieszkanie za granicą. Temat jest bardziej złożony i mocno skorelowany z budżetem, bo wszystko zależy od kilku rzeczy: miasta, ilości osób, czasu na jaki jedziemy (taniej wychodzi zostać na dłużej i mieszkać w więcej osób lub wynająć coliving samemu)


Gdzie szukać mieszkań? Opcji jest wiele, najbardziej popularne to:

  • Airbnb (oferują zniżki),

  • Booking,

  • Hostelworld (jeżeli rozważamy spanie w hostelu)

  • Agoda (jeżeli lecimy w kierunku Azji)

  • Grupy Facebookowe


Temat researchu jest również bardzo szeroki i poświęcimy na to oddzielny post.


Najważniejsze rzeczy według nas podczas szukania zameldowania na wyjeździe, podczas którego chcielibyście wykonywać pracę:

  • sprawdzić czy są warunki do pracy, w których będziecie czuli się komfortowo

  • upewnić się, że jest szybkie wifi. Można poprosić o screenshota speedtestu. dla 4 osób min. prędkość to ok. 20-30 mbps

  • zobaczyć na zdjęciach czy są biurka, stoły, krzesła. to będzie przestrzeń do pracy.


5. TERMIN I KIERUNEK


W końcu przechodzimy do najprzyjemniejszej części, czyli gdzie nas poniesie tym razem. Można zrobić research i wybrać dogodne miejsce albo losowo dotknąć palcem globusa i spontanicznie podjąć decyzję.

Na początek coś co może wydawać się oczywiste, ale jednak można czasami o tym zapomnieć - pora roku i półkula jest mocno skorelowana z tym jaka pogoda będzie w danym kraju. W niektórych miejscach są pory suche i deszczowe, a kiedy u nas jest zima, na południu jest lato, w niektórych pogoda jest taka sama przez cały rok itd. 


Zanim wybierzecie miejsce warto pomyśleć: czego oczekujecie od tego miejsca, od wyjazdu ogólnie i co jest dla Was ważne? 

Chcecie, aby było po prostu ciepło? Może wolicie chłodniejszy klimat? Jedziecie z konkretnym celem aby posurfować albo chodzić po górach? Chcecie odciąć się od świata i żyć gdzieś na uboczu z lokalsami czy raczej w większym mieście? 

To wszystko będzie wpływało na to jak będziecie czuć się w danym miejscu, więc polecamy dobrze się nad tym zastanowić, jeśli macie spędzić tam trochę czasu.


Jeśli już zdecydowaliście co jest ważne dla Was, to warto ustalić termin, w którym chcecie pojechać i zobaczyć, czy to pokrywa się z Waszymi założeniami odnośnie pogody.


Ostatnia rzecz - na ile chcemy jechać?

Wszystko zależy od naszej sytuacji życiowej i zobowiązań na miejscu, ale warto wziąć to pod uwagę ze względu na koszty (koszt biletu boli mniej jeśli wiemy, że jedziemy na miesiąc, a nie tydzień). Nie każdy musi porywać się na długie terminy i wyjeżdżać od razu na kilka miesięcy, także dla osób mających wątpliwości polecamy wybranie krótszego terminu. optymalnie uważamy, że jest to ok. 3-4 tyg.


6. PAKOWANIE

Temat skorelowany po części z kierunkiem, czyli jakie rzeczy będą odpowiednie, by je spakować w miejsce, w które się wybieramy.


Złota rada: większość rzeczy, które spakujecie Wam się nie przyda.


Pierwszą rzeczą, która na pewno powinna zostać rozważona to wybór między plecakiem i walizką. Tutaj na pewno warto się zastanowić jak często będziesz zmieniać miejsce zamieszkania, czy będzie dużo schodów albo czy nawierzchnia w tym miejscu będzie sprzyjała jeżdżeniu walizką.

To co nam pomogło w pakowaniu to myśl, że niejako się przeprowadzamy, a nie, że jedziemy na wakacje. Tym sposobem łatwiej pomyśleć o rzeczach, które chcemy zabrać. Tu najważniejsze są 4 obszary: sprzęt, ubrania, kosmetyki/leki, fanaberie.

  • sprzęt - wszystko czego potrzebujecie do pracy i co spakowalibyście na wakacje (laptopy, myszki, słuchawki, kindle, ładowarki)



  • ubrania - zajmuje najwięcej miejsca, więc optymalizować i nie brać bielizny, jakbyście mieli się posikać co 2 dzień. Najważniejsze to dostosować ubrania do miejsca, w które się jedzie i naprawdę dobrze sprawdzić pogodę, a nie zakładać, że gdzieś np. zawsze jest ciepło. Warto też mieć kilka ciuchów na różne temperatury i wziąć kilka par butów (wygodne, sneakersy, klapki). Nie zapomnijcie też butów do chodzenia po górach, jeżeli w takie miejsce się wybierzecie. Tak samo ciepłe kurtki lub rękawiczki.

  • kosmetyki - warto wziąć to, z czego wiecie, że korzystacie na co dzień. Za to nie brać rzeczy, które można kupić na miejscu (żele, szampony itp.), chyba, że macie alergie lub problemy skórne + podstawowe leki typu antybiotyk, ibuprom, gripex, coś na ból gardła itp. 

  • fanaberie - wszystko to, na co macie miejsce i wiecie, że będziecie z tego korzystać, chociaż ktoś z boku może popatrzeć na was jak na głupka. (np. lampa do robienia hybryd)


7. FORMALNOŚCI

Przed każdym wyjazdem należy pamiętać by sprawdzić z wyprzedzeniem czy potrzebujemy jakichś specjalnych dokumentów.

Temat pracy zdalnej zza granicy jest na tyle nowy, że przepisy w tym temacie często nie są jednoznaczne. Zazwyczaj w krajach UE można mieszkać bez dodatkowych formalności do 6 miesięcy (bez wpadania w obowiązek podatkowy do danego kraju), ale warto pamiętać, że każdy kraj ma indywidualne przepisy, które warto sprawdzić przed wyjazdem.


Oprócz tego warto zadbać o:

  • paszport lub dowód, lepiej mieć oba w razie zgubienia/kradzieży i upewnić się, że data ważności nie upływa niedługo (min. 6 miesięcy)

  • wiza lub zezwolenie na pobyt (głównie poza UE)

  • czy są obowiązkowe albo nice to have szczepienia?

  • międzynarodowe prawo jazdy czy zwykłe wystarczy?

  • ubezpieczenie i karta EKUZ

  • roaming i czy warto mieć lokalną kartę sim

  • karta debetowa/kredytowa/gotówka - niektóre kraje nie honorują paypass i trzeba mieć fizyczną kartę lub potrzeba jej do wypłaty gotówki (niektóre kraje lub po prostu wypożyczalnie nie honorują debetowych kart i trzeba mieć kredytowe)


8. PLANOWANIE Z WYPRZEDZENIEM

Problemy ze zdrowiem, leki, wizyty u lekarza - każdy ma swoją indywidualną sytuację związaną ze zdrowiem:

Poza granicami kraju, spotkanie się z lekarzem w przypadku nagłych dolegliwości może sprawić o wiele więcej zachodu niż w kraju, w którym ma się obywatelstwo, dlatego warto przemyśleć swój stan zdrowia i zapobiec w miarę możliwości sytuacjom, które mogą wywołać potrzebę wyleczenia

Warto się też zaopatrzyć w większy zapas leków, które się przyjmuje regularnie.

Święta narodowe - każdy kraj ma inne święta i może mieć to wpływ na dostępność sklepów, rozkładów jazdy czy jakiekolwiek inne czynniki od których zależy możliwość podróży czy zaopatrzenia się w odpowiednie rzeczy.




Comments


IMG_7373_edited.jpg

HEJ, TU MAJA I ADAM

Jesteśmy dwójką ludzi, którym kiedyś przypadkiem przecięły się drogi i od tamtej pory prowadzą w tym samym kierunku.
Dołącz do naszych podróży!

OTRZYMUJ POWIADOMIENIA O NOWYCH POSTACH

Dzięki - jesteśmy w kontakcie!

bottom of page